Stredná zdravotnícka škola Michalovce rešpektuje ochranu vašich údajov

Táto internetová stránka používa technológiu cookies. Je Vaším právom neudeliť súhlas s používaním súborov cookies alebo ich používanie zablokovať.
V takom prípade sa môže stať, že bude pre Vás obmedzená alebo vylúčená úplná funkcionalita niektorých častí prehliadanej webovej stránky.

Tu nás nájdete

Beseda o dopingu

  • Podrobnosti:
    Napísal/a: Mgr. Erika Bobiková, PaedDr. Milan Kušej, jaz. korekcia článku PhDr. Bibiána Lojanová

  • 08-február-2016 20:17

Aj v dnešnej dobe je doping v športe veľmi rozšírený. Stručne sa dá charakterizovať ako používanie zákazaných látok na zlepšenie výkonnosti v športe. Medzi mladými ľuďmi je dnes rozšírené najmä používanie anabolických steroidov. Používanie všetkých zákazaných látok pre zlepšenie výkonnosti však prináša obrovské zdravotné riziká a môže spôsobiť aj smrť, ako sa to už niekoľkokrát stalo.

Beseda o dopinguŠport má svoje nezastupiteľné miesto aj pri výchove a vzdelávaní našich žiakov. Snahou pedagogických zamestnancov školy je zlepšovanie športovej výkonnosti našich žiakov dovolenými prostriedkami, a nie dopingom. Preto sa dvojica pedagogických zamestnancov školy – Mgr. Erika Bobiková a PaedDr. Milan Kušej – rozhodla zorganizovať pre žiakov a pedagogických zamestnancov besedu o dopingu. Táto beseda sa uskutočnila 4. februára 2016 o 14.30 hod. v telocvični našej školy.
Zúčastnilo sa jej 60 účastníkov – hostia Ladislav Lechan st. – trojnásobný majster sveta medzi telesne postihnutými športovcami v tlaku na lavičke, šéftréner ŠK Zemplín Michalovce v silovom trojboji, jeho syn Ladislav Lechan, aktívny silový trojbojár a tréner, pedagogickí zamestnanci – PhDr. Martina Gašparová, Mgr. Jana Žeňuchová, Mgr. Jana Hudáková, Ing. Jozef Čontofalský, Mgr. Alena Majerčáková a žiaci denného i štúdia popri zamestnaní.
Ladislav Lechan starší vysvetlil, aké sú zdravotné riziká užívania anabolických steroidov a varoval pred ich používaním. Jeho syn Ladislav predviedol účastníkom besedy dovolené doplnky výživy a zdôraznil ich význam pre zlepšovanie športovej výkonnosti a budovanie svalovej hmoty. Taktiež prakticky ukázal, ako sa dá správne cvičiť s hmotnosťou vlastného tela.
Obidvaja odporučili našim žiakom, aby sa aktívne venovali športovým a pohybovým aktivitám.
V takomto prípade je povoleným dopingom radosť z pohybu a úspechy, ktoré prichádzajú po pravidelnom cvičení. Jeho slová potvrdili aj naši žiaci – Kristián Pinkovský, Barbora Čupková z III.M triedy a Jana Ďurčáková zo IV.ZA.
Naši hostia odpovedali aj na otázky našich žiakov, akým spôsobom najefektívnejšie nabrať svalovú hmotu, či ako schudnúť.
Organizátori besedy – Mgr. Erika Bobiková a PaedDr. Milan Kušej – poďakovali pánom Lechanovi st. a Lechanovi ml. za účasť na besede, za zaujímavé skúsenosti a informácie o dopingu i rady, ktoré dali našim žiakom. Po odmeňujúcom potlesku žiakov sa všetci rozišli s pocitmi, že beseda o dopingu mala svoje opodstanenie.

SZŠ Vstúpte ...

Vzdelávacie centrum Microsoft