Stredná zdravotnícka škola Michalovce rešpektuje ochranu vašich údajov

Táto internetová stránka používa technológiu cookies. Je Vaším právom neudeliť súhlas s používaním súborov cookies alebo ich používanie zablokovať.
V takom prípade sa môže stať, že bude pre Vás obmedzená alebo vylúčená úplná funkcionalita niektorých častí prehliadanej webovej stránky.

Tu nás nájdete

Koordinátor pre zdravie a zdravý životný štýl: Mgr. Erika Bobíková

Tradičné zvyky na Vianoce a Štedrý deň

 • Napísal/a: Mgr. Hedviga Šľachtová, Mgr. Erika Bobiková, jaz. korekcia Mgr. Stanislava Markovičová
 • 12 december 2018

Najkrajšie a najhojnejšie zvyky sa udržiavajú od sviatku Vianočného do Nového roka. Prejavujú sa v nich dávne oslavy zimného slnovratu i náboženské sviatky narodenia Ježiša Krista.
Predstavme si niektoré z nich ...

Čítať ďalej...

Môže ústna voda spôsobiť cukrovku a zvýšiť krvný tlak?

 • Napísal/a: Mgr. Erika Bobiková, Mgr. Hedviga Šľachtová, jaz. korekcia článku Mgr. Stanislava Markovičová
 • 27 november 2018

Halitóza (zápach z úst alebo ľudovo „zlý dych“) patrí k nepríjemným problémom. Ovplyvňuje takmer 50 % celkovej populácie a svoj pôvod môže mať buď v ústach alebo v inej telesnej dysfunkcii. Halitóza znamená určitú zmenu zdravotného stavu, ktorý by mohol predstavovať prekážku v tom, aby sa človek cítil naozaj dobre, ale aj  prekážku z hľadiska spoločenského uplatnenia sa. Ústna voda sa stala jednou z možností liečenia, ku ktorej sa obracajú mnohí, ktorým tieto príznaky vadia. 

Čítať ďalej...

Imunita v zimných mesiacoch

 • Napísal/a: Mgr. Erika Bobiková, Mgr. Hedviga Šľachtová, PhDr. Ivana Jenčíková, jaz. korekcia článku Mgr. Stanislava Markovičová
 • 05 november 2018

imunitaZimné mesiace kladú na ľudský organizmus väčšie nároky. Ubudne slnečných lúčov, narastá počet chrípkových ochorení, mnohí z nás trávia väčšinu času skôr doma ako na čerstvom vzduchu. Aby aj napriek všetkému naša imunita fungovala v týchto mesiacoch čo najlepšie, lekári odporúčajú dbať na päť základných zložiek našej stravy: probiotiká, karotenoidy, vitamín D, zinok a zázvor. Človek ich má kedykoľvek k dispozícii aj v zimných mesiacoch, preto by mal využiť ich silu vo svoj prospech.

Čítať ďalej...

Svetový deň srdca

 • Napísal/a: Mgr. Hedviga Šľachtová, Mgr. Erika Bobiková, jaz. korekcia článku Mgr. Stanislava Markovičová
 • 13 september 2018

Bijúce srdce, pulzujúce cievy, krv – srdcovo-cievna sústava preniká hlboko do nášho vedomia. Každá časť tela je závislá od nepretržitej dodávky životodarnej krvi.Ochorenia srdca a ciev zasahujú čoraz mladšie vekové skupiny a sú najčastejšími príčinami hospitalizácie závažnej práceneschopnosti už v strednom produktívnom veku. Okrem toho majú dlhodobo dominantné postavenie ako príčiny smrti. Kardiovaskulárne ochorenia sú označované ako civilizačné, teda ochorenia vyplývajúce zo životného štýlu.

Čítať ďalej...

Spánok a zdravie

 • Napísal/a: Mgr. Erika Bobiková, Mgr. Ľubica Terebeššyová, jazyková korekcia Mgr. Stanislava Markovičová
 • 11 apríl 2018

Väčšina z nás vie vysvetliť jednou vetou, čo je to spánok. Spíme predsa všetci. Spánok je tichý stav, veľmi odlišný od bdenia. Pokiaľ však chceme zájsť ďalej, zistíme, že väčšina otázok o povahe spánku zostáva nezodpovedaná. 

Čítať ďalej...

Ako si správne vypestovať imunitu

 • Napísal/a: Mgr. Ľubica Terebeššyová, Mgr. Erika Bobiková, jaz. korekcia článku PhDr. Lojanová
 • 09 február 2018

V dnešnej dobe na nás vplýva celý rad negatívnych vplyvov, ktoré prispievajú k oslabeniu imunitného systému. Imunitný systém nemá svoju presnú adresu v ľudskom tele. Existuje úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou. Stresové, frustrujúce a konfliktné situácie môžu napomáhať pri vyvolaní ochorenia.

Čítať ďalej...

Byť vo forme aj po Vianociach

 • Napísal/a: Mgr. Erika Bobiková, Mgr. Ľubica Terebešyová, jaz. korekcia článku Mgr. Stanislava Markovičová
 • 09 január 2018

Cvičíš s chuťou a láskou, alebo z povinnosti? Baví ťa cvičenie, ktoré robíš, alebo sa musíš neustále dookola doňho nútiť? Aká je tvoja motivácia pre cvičenie a zdravý životný štýl?
Pre mňa pohyb znamená život. To, že sa môžem hýbať, mi prináša radosť, spokojnosť so sebou, s prítomnosťou, so životom. Tiež upokojuje moju myseľ a prináša mi pocit, že všetko je v poriadku tak, ako je. Asi to bude tými endorfínmi.

Čítať ďalej...

SZŠ Vstúpte ...