Stredná zdravotnícka škola Michalovce rešpektuje ochranu vašich údajov

Táto internetová stránka používa technológiu cookies. Je Vaším právom neudeliť súhlas s používaním súborov cookies alebo ich používanie zablokovať.
V takom prípade sa môže stať, že bude pre Vás obmedzená alebo vylúčená úplná funkcionalita niektorých častí prehliadanej webovej stránky.

Tu nás nájdete

Odpad ako výzva na záchranu našej Zeme

  • Ostatná aktualizácia: utorok, 08. december 2015, 15:24
  • Podrobnosti:
    Napísal/a: Mgr. Ľubica Terrebeššyová

  • 07-február-2014 10:47

Druhy odpadu
Odpad je možné podľa chemického zloženia rozdeliť na jednotlivé druhy. Nasledujúci graf vyjadruje, aké percento hmotnosti tvoria jednotlivé druhy odpadu.

 odpadBiologicky rozložiteľný odpad (biologický odpad, bioodpad) – 45% KO (do bioodpadu patria zvyšky a šupky z ovocia a zeleniny, kávové a čajové zvyšky, vaječné škrupiny atď).
Papier20% KO (je to tenký, hladký materiál vyrábaný zhútnením vlákna. Použité vlákna sú obvykle prírodné a založené na celulóze.)
Sklo12% (je to biologicky neaktívny materiál, v prírode sa rozkladá až 4000 rokov. Sklo je pevná amorfná homogénna látka. Má malú tepelnú vodivosť, je odolné proti vode, plynom a ďalším látkam).
Plasty7% (plasty sa vyrábajú z ropy - neobnoviteľný zdroj).
Textil – 4% (textil je možné roztkávať. Je recyklovateľný v len v obmedzenej miere. Výrobcovia danej látky ho pred spracovaním využijú na tkanie kobercov a doplnkov).
Kovy – 4% (kovy sa triedia na jednotlivé druhy napr. meď, hliník a následne sa rôznymi metódami, najčastejšie lisovaním, spracovávajú a využívajú ako druhotná surovina pri výrobe). Sú ľahko recyklovateľné.
Nebezpečný odpad – 1% (tvoria síce iba 1% odpadu, no ohrozujú životy ľudí. Sú to rôzne chemikálie a zlúčeniny, ktoré v určitej miere ohrozujú zdravie organizmov a životné prostredie).
Guma1% (odpad, ktorý je recyklovateľný v obmedzenej miere. Opätovne dokážu gumu spracovať napr. výrobcovia pneumatík. Gumu je možné energeticky využiť ako palivo).
Ostatný odpad ako napríklad elektroodpad, tetrapaky, zmesový odpad atď. tvorí štatisticky menej ako 1% hmotnosti z celkového množstva KO.
Ako znížiť množstvo produkovaného odpadu?
•Minimalizuj
•Opätovne využívaj
•Recykluj a kompostuj

SZŠ Vstúpte ...

Vzdelávacie centrum Microsoft