FETÁLNY ALKOHOLOVÝ SYNDRÓM
- Ostatná aktualizácia: pondelok, 04. október 2021, 22:27
-
Podrobnosti:
Napísal/a: Mgr. Erika Bobiková, Mgr. Hedviga Šľachtová, jazyková korekcia PhDr. Bibiána Lojanová -
01-október-2021 22:22
9. september je Medzinárodný deň povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme. Fetálny alkoholový syndróm je súbor telesných a mentálnych vývinových vád plodu, ktoré vznikajú následkom konzumácie alkoholických nápojov v tehotenstve. Úplne rozvinutý fetálny alkoholový syndróm (FAS) sa vyskytuje u 0,2 - 2 detí z 1 000 živonarodených detí. Na Slovensku je to asi 250 detí ročne.
Pri tejto príležitosti sa žiaci 3. ročníka zúčastnili odbornej prednášky v priestoroch RÚVZ v Michalovciach pod vedením Mgr. M. Chrípkovej. Žiaci sa dozvedeli veľa o účinkoch alkoholu, že trendom dnešnej spoločnosti je pitie alkoholu u mladistvých dievčat, stúpa tzv. nárazové pitie, stúpa preferencia kombinácie alkoholu s energetickými nápojmi, liekmi a inými drogami. V dnešnej dobe stúpa často pitie u žien z rôznych dôvodov, pričom závislosť sa vytvára rýchlejšie ako u mužov. Ženský organizmus je citlivejší na rovnaké množstvo a dôsledky sú vážnejšie.
Počas prednášky sa žiaci dozvedeli prečo a kedy vzniká fetálny alkoholový syndróm, aké sú jeho príznaky, aká je diagnostika a následná liečba. V priebehu diskusie sa študenti zaujímali o odporúčania, ako má žena predchádzať fetálnemu alkoholovému syndrómu.